Z jak Zagadka

„Z jak zagadka” to zabawna historia detektywa, poszukującego znaków diakrytycznych skradzionych literom. Ten krótkometrażowy film animowany  został udostępniony przez Narodowe Centrum Kultury 1 czerwca z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Warto zobaczyć i posłuchać. Głosów bohaterom animacji użyczyli: Adam Ferency, Sonia Bohosiewicz, Jarosław Boberek i Andrzej Mastalerz. Animacja powstała w Studiu Bros Fx, które ma na swoim koncie m.in. czołówkę do jednego z odcinków kultowego amerykańskiego serialu „The Simpsons”, nominowaną do prestiżowej nagrody Annie Awards™, a także współpracę z NCK przy animacji do spotu „Ojczysty” (http://nck.pl/ojczysty/313607-spot-pt-ojczysty-walczy-o-nagrode-klubu-tworcow-reklamy/), nagrodzonego w 12. edycji konkursu organizowanego przez Klub Twórców Reklamy KTR.

Film powstał jako część  kampanii społeczno-edukacyjnej Ojczysty – dodaj do ulubionych, prowadzonej przez Narodowe Centrum Kultury od 2012 r. Celem kampanii jest kształtowanie świadomości językowej Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Została uznana za najlepszą kampanię społeczną 2012 r.